Онлайнові картографічні сервіси
Популярні геоінформаційні сервіси пропонують окрім перегляду карт пошук об'єктів, прокладання маршрутів і багато соціальних функції. Кожна з популярних систем має свої сильні і слабкі сторони, зумовлені спеціалізацією або історією розвитку.
Яндекс.Карти
Карти від інтернет-сервісу Яндекс стали доступними українським користувачам в числі перших і до цього дня залишаються одним з найпопулярніших картографічних сервісів. Карти покривають 36 українських міст, на карті країни відзначено лише основні дороги та населені пункти.
Карти міст та супутникові фотознімки мають дуже високу деталізацію. Користувач може окремо переглядати схему або фотознімок, а також комбінувати шари в гібридну карту. Назви на картах нанесені російською мовою, але сервіс без проблем виконує пошук назв об'єктів українською. Карта «поінформована» про факти перейменування вулиць і дозволяє знаходити об'єкти як за старою, так і за новою назвою.
Крім карти і супутникових знімків міст, в картах є кілька додаткових інформаційних шарів. В числі корисних: розташування станцій технічного обслуговування автомобілів, мийки, автозаправки, а також спеціалізовані та вищі навчальні заклади. В картах передбачено каталог організацій і установ окремо взятого міста.
Яндекс.Пробки - корисний сервіс, який в реальному часі показує на карті завантаженість всіх транспортних артерій міста.
Працюють «пробки» завдяки активної народної участі. Водій з GPS-пристрою з виходом в Інтернет може взяти участь у складанні актуальної карти міських пробок. В залежності від середньої швидкості руху автомобіля, інформація надходить на сервер Яндекс, система малює за маршрутом слідування кольорові лінії. Зелені - дорога вільна, жовті - швидше за заповнена, червоні - корок.
Корисним сервісом для водіїв є карта розв'язок, яка допоможе розібратися в складних схемах шляхопроводів і естакад.
Панорама вулиць надає сервіс перегляду вулиць великих міст України. Доступна лінійка для вимірювання відстаней і мітки з коментарями.
Google Maps
Google Maps є самою просунутою і функціональної картографічною системою в Інтернеті. Правда, це відчувається тільки в світовому масштабі, тоді як в локальних сервісах ці карти часто поступаються найближчим конкурентам. Карти Google охоплюють відразу всю земну кулю, однак їх деталізація від регіону до регіону відрізняється.
Крім стандартної карти місцевості і досить деталізованих супутникових знімків, карта має режим тривимірного відображення земної кулі. Для віртуального глобусу можна встановити додаток Google Earth або інсталювати плагін для браузера.
Картографічний сервіс Google підтримує панорамний перегляд вулиць українських міст. Режим Street View дозволяє уважно розглянути окремі ділянки вулиць і будинків. Вивчення панорами вулиць можна поєднати з навігацією по звичайній карті, а також з переглядом користувацьких фотографій (Panoramio) та відеозаписів (YouTube), територіально пов'язаних з місцем розташування на карті.
В інформаційних шарах карти можна відображати об'єкти, опис яких є у Вікіпедії, доступні веб-камери, а також територіально прив'язані повідомлення соціальної мережі Buzz. В якості окремого шару, що заміняє собою карту, можна відобразити ландшафт місцевості.
В картах добре реалізована функція прокладання маршрутів. Оскільки карта в Google є глобальною, то можна прокласти маршрут не тільки в межах одного населеного пункту, а й між різними містами і навіть різними країнами. За необхідності маршрут можна прокладати більш ніж через дві точки. Картографічний сервіс вміє прокладати маршрут і для подорожі автомобілем, і для прогулянок пішки або поїздки громадським транспортом.
За потребою система обчислює кілька альтернативних маршрутів і для кожного з них розписано покроковий гід по проходженню. Також картографічний сервіс видає протяжність маршруту і розрахунковий час його проходження.
Створювати і редагувати власні карти також можна вручну. Приміром, додавати текстові мітки і об'єкти з коментарями на карту, малювати лінії і деякі інші геометричні фігури. Для створення власної карти можна запрошувати співавторів, а результати роботи публікувати у відкритому або обмеженому доступі.
Google Планета Земля
Google Планета Земля являє собою віртуальне зображення Землі 3d, на якому можна побачити загальні панорами країн, міст, знайти карти доріг, відвідати місцеві пам'ятки у своєму віртуальному подорожі.
Google Земля представлена у вигляді тривимірної візуалізації на основі картографічних супутникових 3d технологій Google, які надаються користувачам безкоштовно.
Гугл Планета Земля - унікальна програма, яка на основі супутникових карт Землі (Google maps), надає 3d версію супутникових знімків у формі інтерактивної програми, якою можна користуватися онлайн. Супутникові карти Гугл відрізняються барвистістю, чіткістю, точністю, а також простотою і зручністю використання. Карти Google Планета Земля надають можливість віртуальних подорожей в будь-який куточок світу.
Карти «Мета»
На відміну від попередніх онлайнових служб, сервіс «Мета» є продуктом вітчизняного виробництва. З часу появи першої карти в тестовому режимі (це була карта Києва) у 2007 році портал розширив покриття до 28 міст у різних регіонах України, причому це не тільки обласні центри. По суті, непокритими на даний залишилися лише п'ять областей - Вінницька, Закарпатська, Кіровоградська, Хмельницька і Чернівецька. Для них є лише загальні карти регіону з масштабуванням до 1 км.
У містах же, для яких доступні карти «Мети», мінімальний масштаб складає 100 м. Навігація по картах досить зручна і типова для більшості подібних сервісів: карта перетягується курсором миші, подвійне клацання знаменує збільшення масштабу, додаткова панель навігації розташована у верхній частині вікна браузера . Назви вулиць нанесені російською мовою, пошук проводиться на ньому ж. При вказівці конкретного адреси на загальній карті з'являється лупа, яка збільшує ділянку.
Крім будинків і автомобільних доріг докладні карти міст на «Меті» дозволяють відображати різні установи. Всі об'єкти відсортовані за категоріями: Транспорт, Освіта, Медицина, Державні установи, точки доступу Wi-Fi, а також камери ДАІ. Для різних міст набори подібних об'єктів відрізняються.
Зареєструвавшись на сервісі, можна додавати власні об'єкти, які будуть відзначені як мітки на карті з коментарями користувача. При клацанні на будь-який пункт зі списку Мої об'єкти здійсниться швидкий перехід до обраного об'єкта. Така функція досить зручна при частій роботі з картами, наприклад, при складанні екскурсійних маршрутів.
Є можливість складання маршруту між різними точками на карті. В картах від «Мети» маршрут може бути складений за необмеженою кількістю точок, але маршрут між двома сусідніми точками прокладається не по автомобільним магістралям, а навпростець, незважаючи на будинки та інші перешкоди.
Mapia
Український сервіс - Mapia позиціонує себе не стільки як картографічний сервіс, а скоріше як каталог компаній. По покриттю цей ресурс явно поступається конкурентам (є карти лише 12 великих міст України), але якість реалізації карт є високою. На головній сторінці сайту знаходиться форма для пошуку компаній за назвою або адресою (її можна використовувати і для пошуку вулиць і адрес). Крім того, є великий список категорій різних установ, а також перелік компаній, доданих недавно.
При переході до самих карт міст також відображається список об'єктів - для кожної категорії передбачено закладку в верхній частині вікна, на панелі зліва відображаються типи шуканих організацій (наприклад, для категорії Фінанси це Банки, Банкомати, Кредитні організації і т. д.). При виборі одного з них на карті миттєво відображаються всі внесені в каталог «Мапіі» організації. При наведенні курсору миші на піктограму на мапі, з'являється підказка з короткою інформацією про зазначеної компанії, а також посилання для переходу до повного профілю організації з детальною контактною інформацією та фрагментом ділянки карти, де вона знаходиться. Якщо ввести в пошукову форму назва вулиці, то крім її відображення на карті міста з'являється список компаній, що знаходяться на цій вулиці.
Добре реалізована функція прокладки маршруту. Лінія маршруту між сусідніми точками будується по автомобільних трасах, і в результаті виводиться загальний кілометраж маршруту. Якщо точка маршруту знаходиться в місці, де сервіс має слабке покриття (наприклад, за межею міста), вона автоматично перенесеться в найближчу відому «Мапіі» точку - наприклад, на трасу.
Ще один цікавий сервіс - API Маріа, що дозволяє інтегрувати фрагменти карт на інших сайтах. Це зручно, наприклад, для розміщення схеми проїзду на веб-сторінці тієї чи іншої організації. API представлено трьома мовами - українською, російською та англійською. Можна скористатися статичним або динамічним варіантом: в першому випадку - показується місцезнаходження одного об'єкта на карті, у другому - можна вставити інтерактивний фрагмент, з можливістю переміщення і зміни масштабу карти.
Порядок роботи
- Знайомство з картами Яндекс. Знайти на карті своє місто і свій будинок. Дослідити прошарки "Пробки", "Панорами", "Супутник".
- За допомогою Конструктора Яндекс.Карти втілити карту з міткою визначеного об’єкту на тестову сторінку сайта.
- Знайомство з картами Google. Знайти на карті улюблене місто чи місцевість. Дослідити прошарки "Погода", "Вікіпедія", "Фотографії", "Веб-камери". До звіту додати скріни. Ознайомитися з документацією.
- Знайомство з панорамами Google. Здійснити мандрівки по парках, дорожках, студентських містечках, спортивных стадионах. Здійснити прогулянку по Уистлеру. Відвідати відомі музеї. Стадіони Евро2012.
- Втілити Google-карту обраної місцевості на тестову сторінку сайту
- Ознайомитися з продуктами Google Планета земля. Дослідити 3-вимірну карту Львова. Додати посилання на тестову сторінку
Зміст звіту
- Назва та мета виконання лабораторної роботи.
- Скріншоти тестових сторінок з відповідними зображеннями.
- У висновку оцінити зручність використання карт.