Вадим Голембо

доцент, кандидат технічних наук, доцент кафедри Електронних Обчислювальних Машин, Національний Університет "Львівська політехніка"

Декларація на честь децентралізованих комп'ютерних систем

Luther is shown tacking his 95 Theses  to a church door in WittenbergВ 1517 році на дверях церкви в Віттенберзі (Німеччина) з'явилися знамениті тези. Як казав їх автор: «На цьому я стою і не можу інакше».

Зараз, в 2005 році, в Центрі Європи (згідно останніх досліджень центр Європи знаходиться в корпусі №5 «Львівської політехніки»), через 50 років після абсолютного панування централізованих комп'ютерних систем і технологій ми висуваємо наведені нижче тези.

Ми впевненні, що стрімкий розвиток і розповсюдження децентралізованих комп'ютерних систем (ДКС) і технологій ( в першу чергу, багатоагентних систем, колективів агентів) приведе до падіння фальшивого ідола - централізованих комп'ютерних систем (ЦКС) і технологій, які повністю вичерпали свої можливості ще в XX столітті.

Децентралізація (повна, всебічна) - благо. Централізація (повна, всебічна) - зло. Вперед, до повної перемоги децентралізованих комп'ютерних систем і технологій - технологій XXI століття, технологій «ЗАВТРА» проти технологій «ВЧОРА», технологій «МАЙБУТНЬОГО» проти технологій «МИНУЛОГО».

«Теорія стає матеріальною силою, як тільки вона оволодіє масами.»

Тому: прочитай сам і передай далі «широким народним масам»!

16 тез самоочевидних тверджень, які беззаперечно доводять повну перевагу ДКС над ЦКС

  1. ДКС здатні вирішити задачу будь-якої складності. Не існує задачі такої складності, яку б не змогли вирішити ДКС.
  2. ДКС здатні вирішити задачу будь-якої складності ефективніше, ніж ЦКС. Не існує задачі такої складності, яку б ДКС не змогли вирішити ефективніше, ніж ЦКС.
  3. ЦКС апріорі не може ефективно вирішувати складні задачі і в складних ситуаціях не здатна знаходити правильні рішення: - «ЦКС завжди помиляється, не вір ЦКС».
  4. Якщо ви отримали від ЦКС правильне рішення задачі, значить це була проста задача.
  5. Якщо ЦКС вирішила складну задачу, то шукайте помилку і/або розв'язуйте задачу на ДКС.
  6. Якщо при вирішенні складної задачі ЦКС виявилась ефективнішою, ніж ДКС, то апріорі повинно існувати більш ефективне вирішення на ДКС.
  7. ДКС більш надійніша і живучіша в порівнянні з ЦКС.
  8. ДКС забезпечує більш високу гнучкість і плавність (точність) реагування на зовнішні впливи, ніж ЦКС.
  9. В ЦКС з підвищеним рівнем централізації знищується (пригнічується) ініціатива агентів, поняття колективу агентів і колективна поведінка агентів.
  10. При використанні ДКС насамперед застосовуй колективи гомогенних (однакових, однорідних) агентів. Вони простіше (легше, швидше) самоорганізуються, швидше (легше) проектуються (виробляються), краще контролюються в порівнянні з гетерогенними (неоднаковими, неоднорідними) агентами. Колектив (рій) мурах, бджіл, комарів, а ще більше колорадських жуків, москітів, саранчі та піраній, демонструють приклади ефективної діяльності і разючі (незаперечні) переваги децентралізованих гомогенних співтовариств.
  11. Централізовані системи породжують лише централізовану організацію як процес і як результат.
  12. Самоорганізація, як процес і як результат, не може розглядатись як властивість будь-якої централізованої системи. Самоорганізація досягається лише при відсутності будь-яких механізмів централізованого управління.
  13. Система, яка створена шляхом самоорганізації в умовах децентралізації, апріорі більш ефективна при вирішенні будь-якої складної задачі, ніж система, яка створена шляхом організації в умовах централізації.
  14. Самоорганізація в умовах децентралізації, як природний процес, не може не бути більш перспективною і ефективною, ніж організація в умовах централізації, яка є штучним процесом. Ця теза справедлива як для створених в процесі еволюції біологічних систем, так і для створених людьми технічних (інженерних) систем.
  15. Безглуздо шукати прояви штучного інтелекту в ЦКС (його там шукають, і не можуть знайти вже 50 років). В ДКС прояви штучного інтелекту може не бачити тільки незрячий, або той хто навмисно заплющує очі.
  16. Не вір міфу (казкам), що централізовані структури забезпечують більшу швидкодію ніж децентралізовані. Чутки (особливо панічні), а також наклепницькі повідомлення та заяви (згадай арію дона Базіліо «Про наклеп» з опери Росіні «Сивільський цирульник»), поширюються швидше, ніж найважливіші вказівки, що віддаються центром.
Центр Європи Україна, Львів
Національний університет «Львівська політехніка»
Кафедра електронних обчислювальних машин
Текст Декларації та тез сформулював Вадим Голембо
Травень 2005 р. (тези 11 -16 - листопад 2006 р.)